Jn 3,8 • „A szél fú, ahová akar, és annak zúgását hallod, de nem tudod, honnan jõ és hová megy, így van mindenki, aki a Lélektõl született.”
Jel 3,20 • „Ímé az ajtó elõtt állok és zörgetek; ha valaki meghallja az én szómat és megnyitja az ajtót, bemegyek ahhoz és vele vacsorálok, és õ énvelem.”
1Pt 1,23 • „Mint akik újonnan születtetek, nem romlandó magból, de romolhatatlanból, Isten igéje által, amely él és megmarad örökké.”
Lk 15,17 • „Mikor aztán magába szállt, mondta: Az én atyámnak mily sok bérese bõvelkedik kenyérben, én pedig éhen halok meg!”
Vö. Jn16,8; 14,6.
A szél, a Lélek „fújása” egy irányba hat: hogy az embert felismerésre és belátásra vezesse Isten személyét és önmaga állapotát illetõen. A Szentlélek az Ige, Jézus élete és személyes tapasztalataink által tesz bizonyságot az igazságról. Feltárul elõttünk Isten szeretetteljes lénye, aki gondviselést, megbocsátást, örök életet ajándékoz az elveszésre ítélt embernek. Az emberrésze és feladata, hogy meghallja Õt és megnyissa elõtte szíve ajtaját. A szeretet törvénye, amely az Igén, Jézus életén és saját lelkiismeretünkön keresztül tükröt állít elénk, leleplezi önzõ lényünket, megítélve gondolatainkat, szavainkat, tetteinket.
Meg kell hajolnunk akaratunkkal Isten igazsága elõtt. Szóba kell állnunk mindazzal, ami nem lesz dicséret számunkra, de azt is megismerhetjük, ami a belátó, összetört szívnek a legnagyobb vigasztalás: Isten ajándékát, a megmentõ kegyelmet Jézus által. A Lélek azért küzd, hogy mindannyian „inkább szeressük a világosságot, mint a sötétséget”, hogy aztán egyre többet engedjünk be a világosságból az életünkbe. Sokan vannak, akik ismerik a lelkiismeret-furdalást vétkeik miatt, és érzik a bûnbánatra késztetés erejét. Ugyanakkor emberi lényük min-den igyekezetével azon vannak, hogy ezt megkerülve lehessenek Isten gyermekei és az üdvösség részesei. Hamis jogosultságon alapuló reménységet szívesen táplálunk magunkban.
„»Ítélet végett jöttem én e világra, hogy akik nem látnak, lássanak, és akik látnak, vakok legyenek.« (Jn 9,39) …Ha Isten lehetetlenné tette volna számotokra az igazság megértését, tudatlanságotokban nem volna bûn. »Ámde azt mondjátok, hogy látunk.« Azt hiszitek, képesek vagytok látni, és visszautasítjátok az egyedüli lehetõséget, amely megnyithatná a szemeteket. Krisztus felmérhetetlen segítséget nyújt mindazoknak, akik belátják ennek szükségességét. De a farizeusok nem vallották meg ínségüket, nem voltak hajlandók Krisztushoz jönni, és így sötétségben maradtak – vakságban, amelyért õk maguk voltak felelõsek. Ezért Jézus ezt mondta nekik: »A ti bûnötök megmarad.«” (Ellen
Komolyan meg kell fontolnunk mindezt, hiszen Jézus „megkövéredett szívû vakoknak” nevez bennünket, olyanoknak,akik gazdagnak vélik magukat. Életünk felülvizsgálatára, a gondolkodásunk és az abból következõ magatartásunk megváltoztatásáért vállalt komoly erõfeszítésre szólít fel minket Jézus. Vegyük komolyan Õt mint Teremtõt azáltal, hogy elfogadjuk igazságát. Mi nem utasítjuk el nyíltan Jézus Krisztus személyét, de a Lélek bûnbánatra késztetõ és igazságot építõ munkájának ugyanúgy ellenállhatunk, ha indíttatásait figyelmen kívül hagyjuk.
„A farizeusok… hallották szívükben a Lélek hangját, amint Izrael felkentjének nyilvánította Jézust, és arra késztette õket, hogy legyenek a tanítványai. Jelenlétének világosságában felismerték szentségtelen voltukat, és vágyódtak az igazságra, amelyre maguktól nem tudtak eljutni. De miután elvetették Jézust, megalázó lett volna számukra Messiásként elfogadni. Miután a hitetlenség ösvényére léptek, túl büszkék voltak ahhoz, hogy beismerjék tévedésüket… Isten Lelke mégis követte õket, és számos barikádot kellett felépíteniük, hogy ellenálljanak meggyõzõ erejének. Nem Isten vakítja meg az emberek szemét, nem Õ keményíti meg szívüket. Világosságot küld nekik, hogy beláthassák tévedéseiket, biztonságos ösvényen vezethesse õket. E világosság elvetése miatt vakul meg a szem és keményedik meg a szív… A Szentlélek elleni bûn legáltalánosabb megnyilvánulása, amikor valaki kitartóan könnyelmûen veszi a menny bûnbánatra hívó szavát.” (Ellen G. White: Jézus élete, 273., 275. o.)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése